czwartek, 4 września 2014

Recenzja książki o dziewczynce ze schizofrenią

Książka "Pomóc Jani" to nie jest jakaś tam sobie książka. Wydarzenia, które są w niej opisane to nie fikcja. To rzeczywistość. Michael Schofield pisze o swoich zmaganiach z chorobą 9-letniej córki - schizofrenią. Wcześniej nie wiedziałam na czym to polega i czym się objawia. Teraz już wiem. Objawy schizofrenii przypominają opętanie. Schizofrenicy mają swój świat, swoje wyobrażenia.. Widzą, słyszą i czują to czego normalni ludzie nie doświadczają. Mają halucynajce. To wszystko tak ich przerasta, że stają się agresywni. Gdyby nie było wiadomo, że córka autora ma schizofrenię, to po opisach w książce można by wywnioskować, że jest ona opętana. Dosłownie tak się zachowywała. Michael Schofield nie dopuszczał do siebie myśli, że to schizofrenia. Musiał, że to zaburzenia dojrzewania. Janni od niemowlęctwa zachowywała się "dziwnie". Miała bardzo wysokie, ponadprzeciętne IQ. Po wieloletnich zmaganiach z chorobą rodzice i sama Janni w końcu otrzymali pomoc, po 9 latach... Wcześniej nikt nie wiedział co jest dziewczynce i odmawiali wszelkiej pomocy i hospitalizacji. Po diagnozie schizofrenii początkowo świat się zawalił rodzicom Janni. Jak wiadomo jest to nieuleczalna choroba, trzeba się z nią zmagać całe życie, brać silne leki psychotropowe, by złagodzić przykre objawy i agresję.
Książka naprawdę porusza, próbowałam wczuć się w to co czuje autor oraz Jego żona, przez co muszą przechodzić. Mimo iż było naprawdę bardzo ciężko to nie poddali się. I to jest właśnie rodzicielska miłość..
Z tyłu na okładce książki pisze, że nawet sama Oprah Winfrey zainteresowała się tą sprawą i zaprosiła Michaela do studia, była bardzo poruszona. I każdy taki będzie czytając tą książkę. Gorąco polecam!5 komentarzy:

 1. Muszę koniecznie przeczytać tą książkę :) Pomijając już aspekt emocjonalny jaki na pewno jest w niej zawarty, chętnie przeczytam ją też pod kątem psychiatrii, która jest moją wielką pasją od dawna :)

  OdpowiedzUsuń
 2. wciągła mniie , przeczytanie tej książki zajęło mi chwilkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo zaciekawiłaś mnie tą książką. Temat jaki porusza jest bardzo interesujacy. Z chęcią przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja studiuję psychologię i takie tematy zawsze są dla mnie niezwykle interesujące. Bardzo chętnie przeczytam tą książkę, już sobie dodaję do listy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam! jedna z moich ulubionych książek! A historia choroby dziewczynki jest naprawdę wstrząsająca, podziwiam rodziców, którzy mimo wszystko się nie poddają :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz ♥
Odwiedzam każdego kto zostawi po sobie ślad :)
Jeżeli spodobał Ci się mój blog - zaobserwuj.