środa, 13 listopada 2013

Prawdziwa przyjaźń

"Przyjaźń powiększa szczęście i pomniejsza 
nieszczęście, podwajając naszą radość i dzieląc na 
pół smutek" 
                                                                 Addison Joseph
"Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie" - mówi stare przysłowie. Ale czy to prawda? Czy naprawdę potrzebujemy przyjaciół? Jak wyglądałoby nasze życie gdyby nie przyjaźń?
"Najlepszym przyjacielem jest ten, kto nie pytając o powód twego smutku, potrafi Cię pocieszyć".
Z prawdziwym przyjacielem można się śmiać i cierpieć. Można mu się zwierzyć ze wszystkich sekretów, spraw które nas dręczą lub nie dają spokoju. Przyjaciel zawsze nas wysłucha i pocieszy w trudnych chwilach. 
Gdyby nagle "cały świat" odwrócił się od ciebie, prawdziwy przyjaciel zostałby z tobą i był przy tobie aż do końca. Wspaniale jest znaleźć kogoś kto może nas wysłuchać i zrozumieć, komu można zaufać, przy kim można znaleźć ukojenie. Obojętne czy będziemy się razem śmiać czy też mamy wspólnie przebrnąć przez ciemne strony życia. Zawsze też pozostają wspomnienia, które czynią naszą przyjaźń tak szczególną...

Przyjaciel zawsze jest podporą w trudnych chwilach. Kiedy coś powie, zrobi, a czasami tylko się uśmiechnie, wtedy może nas pocieszyć.
Jeżeli ktoś zapewnia nas o swojej przyjaźni tylko słownie, są to puste słowa. Tak naprawdę to nic nie znaczy. Prawdziwy przyjaciel nie musi zapewniać jak nas uwielbia. Widać to bowiem po jego czynach. Po tym jak się do nas zwraca, jak nas traktuje, co nam mówi. 
Jeżeli ktoś będąc z nami udaje przyjaciela, a śmieje się z nas za naszymi plecami nigdy nie znajdzie szczerego przyjaciela, który zawsze będzie mu wierny, najlepiej oddają to słowa: "umiej być przyjacielem - znajdziesz przyjaciela.". Szczery przyjaciel nigdy nie odejdzie od ciebie do kogoś bogatszego czy ładniejszego. Zawsze pozostanie, ze względu na to czy jesteś bogaty czy biedny, ładny czy brzydki.
Prawie w każdej książce jest opisana przyjaźń. W książkach dla dzieci jak i dla młodzieży, czy dla dorosłych. Są to różni ludzie, o różnych charakterach, żyjący w różnych czasach, w różnych warunkach . W niektórych powieściach jedni oddają życie za drugich, za swych przyjaciół, a taka przyjaźń jest największa.
Przyjaciele są ludziom bardzo potrzebni. Bez kontaktu przez dłuższy czas z innymi ludźmi człowiek umiera. Ponadto bez przyjaźni nasze życie byłoby szare, nudne i przygnębiające.


"Przyjaciele są jak anioły, które stawiają nas na nogi, 
kiedy nasze skrzydła zapomniały jak się lata." 


Przyjaźń jest prawdziwym darem.


***

Na pewno wiele z Was zawiodło się na jakiejś osobie nie raz nie dwa, a nawet kilkanaście razy. Przez moje życie przewinęło się kilka fałszywych osobistości. Dzięki nim nauczyłam się, że nie każdy od razu jest naszym 'przyjacielem'. By kogoś obdarzyć tym mianem, potrzeba czasu. Na pewno nie są nimi osoby świeżo poznane. Dopiero z biegiem czasu przekonujemy się, jaki ktoś jest naprawdę.  Zawiodłam się już na wielu.. Dlatego dziś ostrożniej dobieram sobie przyjaciół. Lepiej mieć dwóch, trzech prawdziwych, niż setkę fałszywych. Nie każdy z nas jest idealny. Ale ważne jest to aby się starać. W każdą relację trzeba włożyć całe swoje serce - wtedy będzie ona szczera i prawdziwa.

9 komentarzy:

 1. malo ludzi awansuje u mnie na przyjaciol...

  OdpowiedzUsuń
 2. zgadzam sie z tym zupełnie:)
  sama mam fałszywą przyjaciółkę z którą siedze...

  OdpowiedzUsuń
 3. szczera przyjaźń, prawdziwa.. Dobrze, że mam taką przyjaciółkę, pięknie to opisałaś, a cytaty jeszcze polepszają :D

  sali-pno.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. so lovely. Will you like to follow each other on GFC and Twitter? xoxo
  New Post Fashion Talks

  OdpowiedzUsuń
 5. "umiesz być przyjacielem - znajdziesz przyjaciela" - najszczersze słowa na świecie :) Sama tego doświadczyłam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny post! Wybrałaś cudowne cytaty! :))
  Zapraszam:
  http://monisiaczek-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki przyjaźni świat nabiera innych, lepszych kolorów c:

  Zapraszam do mnie ♥ *klik*

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja zawiodłam się już setki razy, przez co stałam się teraz bardzo nieufna.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz ♥
Odwiedzam każdego kto zostawi po sobie ślad :)
Jeżeli spodobał Ci się mój blog - zaobserwuj.