czwartek, 30 stycznia 2014

Najważniejsze przykazanie - szanuj rodziców!Rodzice - mama i tata. Czasem tylko jedno z nich. To ktoś, kto jest nam najbliższy, odkąd przyszliśmy na świat. Dzięki nim w ogóle żyjemy. Mama nosiła nas pod sercem 9 miesięcy, przeżyła trudy porodu, pielęgnowała, karmiła, opiekowała się nami.. Tata jej dzielnie pomagał. Byliśmy, jesteśmy i będziemy oczkiem w ich głowie. Zrobią dla nas wszystko. Ale czy my traktujemy ich z należytym szacunkiem?

 "Odwal się!", "Nie będziesz mną rządzić!", "Jestem już prawie dorosły i nie będziesz mi mówić co mam robić!", "Nie potrzebuję Cię w tym momencie..", a po chwili.. "Mamooo, daj mi 10 zyla". Znajome? Mam nadzieję, że nie. Wiele dzieci w wieku podstawówki/gimnazjum, rzadziej (na szczęście) szkoły średniej, zawracają się do swoich rodziców w taki sposób. Mnie osobiście to przeraża. Jak można tak traktować najbliższe nam osoby?! Coraz częściej rodzice słyszą z naszych ust coraz to gorsze słowa. Nie zastanawiamy się czy jest im przykro, bo w tym momencie liczymy się tylko MY. To co MY czujemy, nie oni. "Ja się na świat nie prosiłem", "Chcieliście się pieprzyć, to teraz się ze mną męczcie"... Czy to nie jest okrutne??Często powodem kłótni z rodzicami jest okres buntowniczy. Walczymy o więcej swobody, o większe kieszonkowe... Ja sama czasem mam większe i mniejsze kłótnie z nimi. Ale po wszystkim czuję się strasznie. Mam ogromną potrzebę powiedzenia magicznego słowa "przepraszam". Rodzice martwią się o nas, chcą dla nas jak najlepiej! Narzekamy, że oni nas nie rozumieją... Ale czy my nie powinniśmy też ich zrozumieć? Chociaż w małym stopniu. Powinniśmy zastanowić się nad swoim zachowaniem wobec nich. To boli, gdy własne dziecko rzuca nieprzyjemnymi epitetami w rodziców. Czy nie jest tak, że gdy są nam potrzebni to jesteśmy dla nich potulni jak baranki, a gdy nie potrzebujemy ich to olewamy? Okażmy im szacunek. Oni przeżyli więcej od nas, są bardziej doświadczeni. Chcą dla nas jak najlepiej. Może nie podoba nam się to, ale postarajmy się ich zrozumieć. Kiedyś też będziemy mieć dzieci. Wtedy przekonamy się, jak czuli się nasi rodzice. Zrozumiemy ich decyzje i postawy. Ale wtedy często jest za późno... 


Rodzice to wielki skarb. To oni dali Ci dach nad głową, dzięki nim masz co jeść, w co się ubrać, nie mówiąc już o takich gadżetach jak laptop, komóra, x-box...Powinniśmy im za to dziękować, a nie żądać więcej. Kochajmy i szanujmy swoich rodziców, dali nam tak wiele - MIŁOŚĆ, POŚWIĘCENIE, UWAGĘ... To najważniejsze wartości. Odwdzięczmy im się tym samym, a na pewno zobaczymy radość na ich twarzach :)


8 komentarzy:

 1. Prawda! Rodzice to najcudowniejsze istoty na ziemi! Ja Kocham moich taką miłością, którą nie da się opisać. Najlepsi przyjaciele :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jejku, świetny post! Całkowicie się z Tobą zgadzam. Bardzo dobrze, że poruszyłaś ten temat, może dzięki temu młodzi ludzie zrozumieją, jak wielkim skarbem są rodzice i na jaki szacunek zasługują.
  :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Święte słowa:)
  Ja nie rozumiem braku szacunku w ogóle, a odnośnie rodziców - to jest dla mnie nie pojęte!

  OdpowiedzUsuń
 4. lepiej bym tego nie ujęła po prostu :D jak zwykle umiesz ugnąć tematem :D Świetny post <3 . Twoje posty są naprawdę przydatne ^^

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja po tylu wyjazdach bez nich, czuję potrzebę ich obecności! ♥

  vickys-life1.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dobrze to wszystko opisałaś,to co się teraz dzieje to..ah szkoda mówić.Jak ja pokłócę się z rodzicami to też mi potem jest głupio i mam ochotę od razu przeprosić.Denerwuje mnie to jak ktoś mówi ,, stary,stara'' -,-
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie ;*

  OdpowiedzUsuń
 7. Zdarzają mi się kłotnie z rodzicami ale nie wiem jak można tak się do nich odzywać jak napisałas. Wydaje mi się, że kiedyś nie było czegoś takiego bynajmniej w takim stopniu, ale 'bezstresowe wychowanie' robi swoje. Czasem po prostu rodzice zapominają wyznaczyć pewna granice, a potem okazuje sie nagle ze dziecko nie ma do nich szacunku.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja jak na razie jestem w
  zgodzie ze swoimi rodzicami <33

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz ♥
Odwiedzam każdego kto zostawi po sobie ślad :)
Jeżeli spodobał Ci się mój blog - zaobserwuj.