czwartek, 31 października 2013

Halloween i Święto Zmarłych

Halloween - dynie, dzieciaki biegające po domach z krzykiem "cukierek, albo psikus", wszyscy upiornie przebrani i umalowani.. Czy lubię Halloween? Nigdy go nie obchodziłam, bo nigdy nie zwracałam na niego uwagi. I przestało mi przeszkadzać to, że ślepo podążamy za Amerykanami, jeśli chodzi o wymyślne święta. Nie zwracam już na to uwagi.W końcu Polacy lubią się bawić i chcą mieć dużo okazji do zabawy, a Halloween jest bardzo fajnym wydarzeniem, bo świętem raczej bym tego nie nazwała.

Listopad zawsze kojarzył mi się ze Świętem Zmarłych. Choć nie lubię tego całodziennego biegania po wszystkich cmentarzach, to jest to dla mnie ważne święto. Jest coś magicznego w tym dniu. Najpiękniej jest wieczorem, gdy cały cmentarz jest oświetlony tysiącami zniczy. Coś niesamowitego, zapierającego dech w piersiach. W ten dzień, gdy szczególnie pamiętamy o swoich bliskich zmarłych, idziemy na cmentarz, zapalamy znicz na grobie i modlimy się za zmarłą duszę. Czuję wewnętrzną potrzebę, by postać nad grobem moich dziadków, pomodlić się za nich, i choć zmarli , gdy byłam bardzo małym dzieckiem, to lubię z nimi porozmawiać. Chciałabym, by żyli, chciałabym rozmawiać z nimi na co dzień, o wszystkim i o niczym.. Zawsze było mi smutno, gdy widziałam, jak inne dzieci tulą się do swoich dziadków, a ja chodzę na grób swoich... I tak naprawdę po odwiedzeniu na cmentarzu moich dziadków mogłabym iść do domu i zatopić się w lekturze jakiejś książki, niż biegać do wieczora po grobach wszystkich znajomych każdego członka mojej rodziny, szczególnie gdy zimno, mróz i wietrzne.. Choć w tym roku pogoda dopisuje, bo rok, czy dwa lata temu o tej porze był już śnieg. Żałuję, że w tym roku niestety nie odwiedzę moich dziadków, ale jutro idę na mszę i pomodlę się za ich dusze.


PS Podoba mi się tegoroczna animacja Google Halloween :))
A Wy co sądzicie o Halloween i Święcie Zmarłych? 

5 komentarzy:

 1. ja nie lubie chodzenia po cmentarzu, nawet nie znaalam nikogo komu zapalamy znicze...

  OdpowiedzUsuń
 2. Coz, chodze do miedzynarodowej szkoly, wiec halloween mamy tak jakby obowiazkowo;) Swieto calkiem fajne:)
  http://sweett-and-saltyy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tam uwielbiam Halloween, tyle horrorów wtedy leci i wg filmów o czarownicach etc. i oczywiście można się przebierać! :D
  A Święto Zmarłych wraca pamięć o zmarłych a za chodzeniem po cmentarzu także nie przepadam.

  Pozdroo!
  innaxd.blogspot.com
  + Obserwujemy? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie halloween to święto pogańskie. Może i jestem jakaś zacofana, staroświecka czy jakaś tam jeszcze, ale mam swoje zdanie i raczej go nie zmienię. A jeśli chodzi o Wszystkich Świiętych - to tak jak napisałam u siebie.

  Kurcze, nawet nie wiesz ile radości sprawiłaś mi tym komentarzem :))

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja również nie obchodze halloween. I również uważam, że nie można go nazwać świętem :)
  zyciezobiektywem.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz ♥
Odwiedzam każdego kto zostawi po sobie ślad :)
Jeżeli spodobał Ci się mój blog - zaobserwuj.